Ağız kokusu

Ağız kokusu bir başka problemin belirtisi olabilir.

Ağız kokusu

Ağız kokusu

 

 

Bir çok kişi ağız kokusundan yakınır.

Bu problem çoğu zaman ağız ve diş bakımı konusundaki eksikliklerden kaynaklanıyor olsa da bazen , mide problemleri, reflü, diabet , ağız , gırtlak ya da solunum yollarındaki başka hastalıkların da belirtisi olabiliyor.

Ağız kokusundan nasıl kurtulurum?

Ciddi bir halk sağlığı sorunu olan ağız kokusuna, kolay tedavi edilen sebeplerin yanı sıra solunum ve sindirim sistemindeki kanserler de neden olabilir.

Kulak Burun Boğaz uzmanı  Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, ağız kokusunun sık rastlanan toplumsal bir rahatsızlık olduğunu söyleyerek , çoğu zaman bu rahatsızlığın kişisel bir incinme sebebi de olabileceğini söyledi.

Ağız kokusu problemi nedeni  çok sayıda hastanın kendilerine başvurduğunu ifade eden  Doç. Dr. Yorgancılar, bu rahatsızlığın kolay tedavi edilebilen sebeplerinin yanı sıra nemli sebeplerinin de olabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, ağız kokusu yaşayan ve belirgin hiçbir sebep bulunamayan hasta gruplarına da işaret ederek, “Ağız kokusu toplumun yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen bir rahatsızlık. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülüyor. Ağız kokusunda, ağız ve diş temizliği bilinci istenilen düzeyde gelişmediğinden yüzde 90 oranında ağız içi hijyen eksikliğine bağlı sebepler  neden olarak ortaya çıkıyor” dedi.

ETKİLİ TEDAVİYLE AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN

Ağız dışında üst solunum yolu ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının da ağız kokusuna yol açabileceğini kaydeden Yorgancılar, şöyle konuştu. “Ağız kokusuna kimi zaman solunum ve sindirim sistemiyle ilgili sebepler dışında metabolik sebepler olarak gruplandırılan şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer hastalıkları da neden olabiliyor. Hatta bazı kötü huylu hastalıkların da belirtisi ağız kokusu olabilir. Solunum ve sindirim sisteminde yerleşmiş kanser gibi hastalıklarda bu bölgelerde bir çeşit doku çürümesi gelişip ağız kokusuna sebebiyet verebiliyor. Kokunun sebebinin bulunabilmesi için kapsamlı bir muayene ve tetkikle araştırılması gerekir. Hastaların çoğunda kokuya neden olan sebep bulunup, tedaviyle ağız kokusundan kurtulmak söz konusu oluyor. Ancak bazen tüm araştırmalara rağmen bazı hastalarda tam nedenini bulamıyoruz. Tüm dünyada ağız kokusunun nedeni bulunamayan bir hasta grubu söz konusu.”

Doç. Dr. Yorgancılar, ağız kokusu şikayeti bulunanların hekime başvurmalarını önererek, ağız kokusunun hafife alınmaması gerektiğini belirtti.

Yorgancılar, ağız kokusu şikayetiyle başvuranlarda genellikle tedavi edilebilir boyutta hastalıklarla karşılaştıklarını anlatarak, şunları kaydetti: Bu şikayete sahip hastalarda kapsamlı bir muayene yapıyor, gerekli tetkiklerin sonuçlarına göre bir tedavi protokolü uyguluyoruz. Sigara alışkanlığı olanlara mutlaka sigarayı bırakmalarını öneriyoruz. Toplumsal bilinç, sosyo kültürel seviye ve insan ilişkileri arttıkça, ağız kokusunun önemi daha çok ortaya çıkıyor ve kişi bundan daha çok muzdarip olup hekime başvuruyor. Kimi zaman hastalar, hangi uzmanlık branşına başvuracağını bilemiyor. Önemli olan bir hekime giderek, bu soruna çözüm bulmaya çalışmaktır. Ağız kokusuna sebebiyet veren hastalık veya hastalıklar tedavi edilir, şeker ve böbrek hastalarının kan değerleri normal seyrine geçerse büyük oranda ağız kokusundan kurtulmak mümkün. Ağız kokusuna neden olan hastalık kötü huylu dahi olsa çoğunlukla tedavisi yapılabiliyor. Sonuçta ağız kokusu kaçınılmaz bir kader değil. Hafife alınmamalı ve mutlaka nedeni araştırılarak, tedavi edilmelidir.”   Şeklinde konuştu

Kaynak  : ntvmsnbc sağlık haberleri

Share

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me