Akne Sivilce Tedavisi

AKNE-SİVİLCE (AKNE VULGARİS)

Akne-Sivilce

Akne Sivilce Tedavisi ürünleri

Oldukça sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisi de sivilce sorunudur. Akne Vulgaris olarak tanımlanan ve genelde ergenlik çağı ile beraber başlayan sivilce tipi ise en yaygın olarak karşımıza çıkan akne türüdür. Akne – sivilce zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmediği sürece kalıcı izler bırakabilir ve özellikle gençlerde bir takım sosyal psikolojik sorunlara da sebep olabilir.

Cildin yağ bakımından zengin olan bölgelerinde daha çok görülür ve kırmızı iltihaplı alanlar ve siyah noktalar şeklinde bazen de iri  kistler şeklinde  kendini gösterir. Ergenlik çağında çok görülmesinin sebebi de hormonal değişikliklere bağlı olarak ciltteki sebum yani cilt yağı salgısının çok hızlı artmasıdır.

Akne-sivilce problemlerinin toplumda genel olarak görülme sıklığı %80 civarındadır. Bu nedenle Akne-sivilce tedavisi önemlidir. Akne-sivilce tedavisine destek olarak kullanılan dermokozmetik ürünler, yağlı ciltler için temizleme ürünleri, sivilce kremleri, sivilce maskeleri, arındırıcı  maskeler, peelingler, soyucu cilt kremleri de bu yazımızda inceleyeceğimiz konular içerisinde.

 

Yağ bezlerinin yoğun olduğu, yüz , sırt, göğüs bölgesi akne-sivilce sorunlarının en çok yaşandığı bölgelerdir. Akne oluşumunun beslenme  alışkanlıkları ile doğrudan bir etkileşimi yoktur.  Fakat yapılan araştırmalar akne sivilce oluşumunun stres ile doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Strese bağlı olarak salgılanan stres hormonları sebum yani cilt yağı salgısını tetikler ve cildin yağlanmasını hızlandırır. Bu nedenle zaten sorunlu olan yağ bezleri tıkanarak akneye sebep olan Propionibacterium Acnes ve diğer bazı bakterilerin kolayca ve hızla üremesine yol açar.  Tıkalı olan yağ bezi iyice sişerek , kırmızı ser bit kitle oluşuma yol açar, sonuça bu ya bezi içeri e dışarı şekilde patlayarak enfeksiyonun yayılmasına da sebep olabilir.

SİVİLCE NASIL OLUŞUR?

Yağ bezlerinin çoğunluk kısmı  kıl köklerinin içindedir. Bu bezlerin, cilde açılan yağ kanalları vardır. Eğer bu kanallar tıkanırsa sivilceler meydana gelir. Yağ bezlerinden “sebum” denilen bir madde salgılanır.  Yağ yapısında bir madde olan sebum  cildi dış etkenlerden korumak üzere salgılanan doğal bir maddedir. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce oluşumuna neden olur. Burada biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını engeller ve tıkanıklığa yol açar. Böylece bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşur.

-Gözeneklerin tıkanması

-Hormonal etkiler

-Aşırı Sebum salgısı

-Hızla çoğalan bakteriler

Bu dört faktör tek başlarına ya da beraber sivilce oluşumuna ve ya var olan sivilcelerin şiddetlenmesine sebep olan etkenlerdir. Dolayısı ile sivilce tedavisi ve ya akne sivilce bakımı da bu etkenlere yönelik olmak zorundadır.

Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için yapılması gereken en önemli şey doğru ve düzenli  bir cilt temizliğidir. Cilt cildin yağ oranına uygun bir cilt temizleme ürünü ile  düzenli temizlenmeli ve gözeneklerin tıkanması önlenmelidir. Akne sivilce sorunlarının çok görüldüğü ciltlerde  ölü deri birikimi de fazladır. Bu ölü deri tabakasını uzaklaştırmak için peeling yani soyucu etkili temizleme ürünleri ya da peeling kremleri kullanılabilir.

Özellikle bayanlarda  aşırı sivilce oluşumu durumlarında mutlaka bir uzman doktor kontrolünde , hormon tetkikleri yapılarak gerekli görüldüğü takdirde medikal ilaç tedavisi ile problemlerin  çözümü yoluna gidilebilir . Bayanların özellikle adet dönemlerinde sivilce problemlerinin artışı  hormonlarla doğrudan ilişkilidir.  Bunun yanında Androjen hormonları denilen bir grup hormondaki dengesizlik nedeni ile hem akne hem de tüylenme problemlerinin arttığı görülmektedir. Yine tiroid ve paratiroid hormonları da akne oluşumunu etkileyebilir.

Aşırı sebum salgısı , öncelikle yağ bezlerinin genetik yapısına bağlı olarak değişir.  Bazı kişilerde yağ bezlerinin fizyolojik yapısı aşırı yağ üretimine ve tıkanmaya dolayısı ile de akne oluşumuna daha müsaittir. Bu  durumun genetik yapı ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Çünkü akne sorunu yaşamış kişilerin çocuklarında akne görülme oranı , akne sorunu yaşamamış kişilerin çocuklarına göre daha fazladır. Yani sizin cildiniz yağlı ise çocuklarınızın da ciltleri yağlı ve akneli olabilir. Bu sorunun çözümü için de cilt temizli önem taşır. Fazla yağ salgısını absorbe ederek cildin yağ dengesini korumaya yönelik üretilen farklı matlaştırıcı  etkili kremler mevcuttur. Çok sorunlu ve kistik akne sorunu yaşayan kişilerde yine uzman doktor kontrolünde yağ bezlerini küçültmeye yönelik A vitamini türevi bazı ilaçların alınması gerekebilir. Bu ilaçlar bazı yan etkilere sahip olduğundan mutlaka doktor kontrolünde ve gerekli testler eşliğinde kullanılmalıdır.  Oral retinoid tedavisi denilen bu tedavi esnasında cildin yağ salgısı azalacağından , tedavi sırasında aşırı kuruma ve gerginlik oluşabilir. Bunu önlemek için yardımcı dermokozmetik ürünler mevcuttur .

Akne sivilce tedavisinin diğer bir unsuru da çoğalan bakterilerin kontrol altına alınması ve yok edilmesidir. Antibiyotik özellikteki ilaçlar ile yapılan bu tedavi ancak doktor kontrolünde uygulanabilir.  Asla unutulmamalıdır ki bilinçsiz antibiyotik kullanımı sağlığa zarar verebilir.  Bunun için hem  lokal etkili krem-solusyon ve jeller kullanılabilir  , hem de doktorunuz gerekli görürse ağız yolu ile kullanılan kapsül ya da tabletlere ihtiyaç duyulabilir.

Akne sivilce giderici dermokozmetik ürünleri

Akne sivilce tedavisine destek  olarak kullanılan ya da akne sivilce önleyici olarak kullanılan dermokozmetik ürünler mevcuttur. Akne sivilce önleyici dermokozmetik ürünlere göz atmak için http://www.dermomarket.com/Akne-Sivilce-Urunleri,LA_725-2.html   linkinden dermomarket.com sitesine göz atınız.

 

La Roche Posay Effaclar

Laroche Posay Effaclar Duo

La roche Posay Marka dermokozmetik ürünlere ait Akne ve yağlı cilt sorunlarında kullanılan seriye verilen ad La roche Posay Effaclar serisidir. http://www.dermomarket.com/La-roche-posay-effaclar,TA-3508.html linkinden bu serideki ürünlere ulaşabilirsiniz.  La roche posay effaclar duo , çoklu etkiye sahip bir akne bakım kremidir. Antibakteriyel, gözenek onarıcı, cilt yüzeyini pürüzsüzleştiric etkileri vardır.

Laroche Posay Effaclar K ise daha çok olgun ciltler de görülen erişkin tipi akne durumlarında kullanılır. effaclar A.I. krem ise anti imperfection etkili, gözenek düzeltici ve aniden çıkan sivilceler için lokal uygulanan bir üründür.

Effaclar mat ise matlaştırıcı ve sebum dengeleyici etkisinden yararlanmak için kullanılır. Effaclar jel , akneye eğilimli yağlı ciltlerin temizliğinde kullanılan bir cilt temizleme ürünüdür.

La roche posay Effaclar H krem ve köpük ise oral retinoid ile kurutucu akne tedavisine destek olan ürünler.

 

Share

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. sümeyye diyor ki:

  la roche posay in sivilce ürünleri piyasadaki en iyi ve uygun fiyatlı dermokozmetik ürünler.parabensiz,ki bi çok ürün böyle değil.

 2. müge diyor ki:

  bende lrp kullanmıştım gerçekten sivilceleri kurutucu etkisini hemen gösteren bir marka. güvenilir ve uygun fiyatlı olduğu için her zaman tercihim.

 3. özlem ulutaş diyor ki:

  benim çok fazla sivilce problemim yok ama çıktığı zaman da yara gibi çıkıyor ve özellikle yüz ile boynumun bitiştiği yerde çıkıyor ve aylarca geçmiyor. yüzümde bir çok sivilce izi de var. Önerebileceğiniz ürünler nelerdir??

 4. aysun yıldırım diyor ki:

  yağlı ciltli biri olarak sivilce derdini ve la roche posay in faydalarını bilmez miyim hiç 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me