Çatlak Tedavisi

Cilt çatlakları ve Çatlak tedavisi

Çatlak Kremleri

Çatlak tedavisinin önemi

 

Çoğu insan  hayatının bir döneminde değişik sebeplere bağlı olarak cilt çatlaklarının oluşması riski ile karşılaşır. En önemli çatlak sebebi hamileliktir. Çünkü hamileliklerin %90’ından fazlasında çeşitli seviyelerde hamilelik çatlakları oluşur. Diğer bir cilt çatlağı sebebi ergenlik dönemindeki hızlı gelişime bağlı oluşan gelişim çatlaklarıdır. Bunun dışında yine hızlı kilo alınan dönemlerde cilt çatlakları oluşabilir. Çatlaklardan koruyucu ürünler mevcut olduğu gibi çatlak tedavisi amacı ile kullanılan çeşitli ürünler de mevcut. Bu yazımızda bu amaçla kullanılan, çatlak önleyici kremler, hamilelik çatlak kremleri, çatlak önleyici yağlar gibi konulara değineceğiz.

Hamilelik çatlakları

Hamilelik insan vücudunun çok hızlı şekilde değişime uğradığı  hormonal ve fiziksel  travmanın çok yoğun hissedildiği zorlu bir dönemdir. Kişiden kişiye değişen derecelerde farklı zorluklar yaşanan bu dönemde bazı kalıcı estetik sorunlar da yaşanır. Bu estetik sorunlar, doğum izleri, dikişler, gebelik döneminde oluşan karın bölgesi çatlakları, göğüs ve basen kısmında oluşan çatlaklar gibi sorunlardır.

Hamilelik döneminde, gestasyonel diabet dediğimiz gebelik şeker hastalığı , doğum esnasında oluşan bazı hemoroid ve yırtıklar, da önemli problemlerdir. Gerekli  tedbirler alındığında bu sorunların bir çoğu il hiç karşılaşmadan sağlıklı bir anne olmak mümkündür. En baştan uygun tedbirler alarak önleyebileceğimiz  sorunlardan biri de hamilelik çatlaklarıdır.

Gebelik süresince bebeğin büyümesi ile paralel olarak annenin karın bölgesi de büyür ve karın bölgesindeki deri her gin biraz daha gerilir. derideki bu aşırı gerilim cildin esneklik ve kendini yenileme sınırını aştığı anda kollojen bağ dokusu yırtılır ve cilt hızla bu yırtıkların arasına yeni hücre kümelerini yığar. Derinin yırtılıp bütünlüğünün bozulmaması için vücut güzel görünümden vazgeçmiş ve  acil tedbirler paketini işleme koymuş demektir.

Oysa çatlakların oluşmasına fırsat vermeden, cildi besleyen , nemlendiren, kollojen dokuyu güçlendiren, cildin sağlıklı gelişimine ve esnek kalmasına destek olan çatlak kremleri , çatlak önleyici jel ve losyonlar ile  çatlak önleyici bakım yağları kullanılarak bu istenmeyen durumun önüne geçmek aslında çok kolaydır.

Çatlak oluşumunu etkileyen faktörlerden birisi de cildin yetersiz nem  nedeni ile kırılgan hale gelmesidir. Çoğu hamilelikte anne adayları yeterli su tüketmezler. Bu olumsuz durum ister istemez cildi de etkiler. O yüzden ağız yolu ile yeterli sıvı alımına özen gösterildiği kadar gerilen cildin de nemlendirilmesi ve bakım ihtiyacının giderilmesi gerekir.

Çatlak tedavisinde kullanılan ürünler

Hamilelik Çatlakları

Hamilelik çatlakları

Çatlak kremleri özellikle hamilelik döneminde çok kullanıldıklarından , doğal içeriklere ağırlık verilerek , gebelikte kullanılabilecek şekilde formüle edilirler.  En iyi çatlak kremi hangisi diye sorulduğunda herkes için farklı bir cevap vermek gerekebilir. Çünkü her insan farklı bir bünyeye ve cilt yapısına sahiptir. O nedenle farklı çatlak kremlerinin , farklı kişilerde değişik oranlarda başarı sağlaması da son derece normaldir.

Yine de yıllardır yüz binlerce kadının kullanarak test ettiği  hamilelik çatlakları hakkında kullananların yorum ve paylaştığı önerilerine dayanarak doğru bilgi vermek mümkün hale geliyor.

Tereddütsüz olarak tüm dünyada en çok kullanılan çatlak kremi Lierac Phytolastil Jel . Bu ürün yaklaşık  30 yıldır formülündeki etken maddeleri hiç değiştirme ihtiyacı duymadan milyonlarca kadın tarafından kullanılmış bir ürün. Halen tüm dünyada hamilelik çatlaklarını önlemek ve oluşmuş minör çatlakları  tedavi etmek amacı ile en çok tercih edilen ve hekimlerce de en çok önerilen ürün Lierac Phytolastil çatlak jeli. Bu ürüne http://www.dermomarket.com/Lierac-phytolastil,TA-3286.html   linkinden ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında en çok tercih edilen ürünlerden birisi de Mustela çatlak kremi . Musteka Stretch marks Double action, çift etkili çatlak önleyici krem. Mustela Çatlak kremi kullananlar , yorum yaparken en çok kullanım kolaylığı, üstün nemlendirme ve esneklik kazandırma özelliğinden memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Mustela çatlak kremi denildiğinde , oluşmuş çatlakların tedavisi için Mustela Stretch Marks İntensive  action denilen ayrı bir ürün söz konusu. Çatlak önleyici ve çatlak tedavi edici  Mustela Çatlak kremi sayfamıza ulaşmak için http://www.dermomarket.com/Mustela-catlak-kremi,TA-1436.html linkini tıklayınız.

Mustela ve Lierac dışında çatlak tedavisinde kullanılan Babe çatlak kremi, Elancyl, Striacare, Bepanthol çatlak kremi, Bio Oil , Chicco gibi çatlak tedavisi ürünlerine http://www.dermomarket.com/Catlak-Tedavisi,LA_738-2.html  linkimizden ulaşabilirsiniz.

Share

Sevebilirsin...

6 Yanıt

 1. ZÜBEYDE diyor ki:

  olusan çatlakların gıderılmesıne yardımcı oluyor mu bu tavsıye ettıgınız urunler

 2. zişan diyor ki:

  bnm kilo alıp vermekden dolayı oluşan çatlaklarım var bu çatlaklarım kremlerle geçme yada en azından çoğunu giderme imkanım var mı hangi kremi önerirsiniz

  • admin diyor ki:

   Merhaba
   Çatlak tedavisi için kullanılan bir çok ürün var. Ancak bizim oluşmuş çatlaklarla ilgili en çok beğeni aldığımız ürün ancak fiyatını pahalı bulabilirsiniz . Bunun yanında ürünü de oldukça başarılı. Ancak düzenli kullanım ve sabırlı olmak çok önem taşıyor. İzlerin tamamı yok olmaz. Fakat incelir ve daha az belirgin hale gelirler. Çok memnun kalam müşterileriz oldu diyebilirim.

 3. irem sarpçelk diyor ki:

  ay ben çok çektim ve çekiyorum bu çatlklardan dogum sonrasına göre bi ürün yok mu

 4. aysel diyor ki:

  http://www.kirmiziruj.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=34025
  http://hamilelikcatlagi.blogspot.com.tr/2015/01/catlak-tedavisinde-tca-kimyasal-peeling.html

  KESİN BİLGİ YAYALIM 😀
  “Vücut çatlaklarında yapabileceğiniz en ucuz çatlak tedavisi aslında evde çatlak tedavisi olarak uygulayabileceğiniz kimyasal peeling yöntemleridir. Çünkü klinik ve güzellik merkezleri oldukça yüksek çatlak tedavisi fiyatları istiyorlar. Eğer gerekli sabrı gösterirseniz muhtemelen 8 ay içinde kimyasal peeling asitleri (glikolik asit, tca) ve vitamin (a vitamini, c vitamini, e vitamini) gibi maddelerle çatlaklardan kurtulmuş olacaksınız.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me