Cilt Sağlığı ve dengeli beslenme

Cilt Sağlığı , Beslenme ve Cilt Bakımı

Cilt ve Meyveler

Cİlt ve Beslenme

 Cilt Sağlığı ve beslenme bir biri ile doğrudan ilişkili iki önemli husus. Doğru beslenmek kadar kötü beslenme alışkanlıklarından , yüksek miktarda alkol ve sigara tüketiminden uzak durmak cilt bakımı için çok önemli.

    Özellikle yeterli miktarda ve çeşitlilikte meyve tüketilmesi cildinizin yeterli besinleri alması ve kendini yenilemesi için çok yararlı olacaktır.  Elbette yeterli miktarda su ve sıvı tüketmek te mutlaka uyulması gereken önemli bir beslenme kuralı. Yetersiz sıvı alındığında cilt kurur ve erken yaşlanma belirtileriyle beraber diğer cilt kusurlarına rastlanma sıklığı da artar. Cilt bakımı ve genel cilt sağlığı için en önemli kurallardan biri cildin nemini korumak ve cildi iyi beslemektir.

Elbette meyve denince akla ilk gelen şeyler vitaminler . A, C, E vitamini ve Biotin cilt sağlığı için en önemli vitaminler. A ve E vitamini yağda çözünen vitaminler olduğundan daha çok yağlı gıdalarda bulunuyor. En bol ve doğal A vitamini kaynağı elbette havuç. Bunun yanında A ve E vitaminleri yağlı tohumlar, fındık, fıstık ceviz gibi gıdalarda da bolca bulunuyorlar.

C vitamini hepinizin bildiği gibi turunçgillerde, portakal, limon’da, taze sebze ve yiyeceklermeyvelerde bolca bulunuyor. Kivi de çok önemli bir doğal c vitamini kaynağı olarak göz çarpıyor. Bunun dışında özellikle kabak çekirdeği, çino açısından zengin bir gıda.

Tüm bunların ötesinde çoğu kimsenin bilmediği bir husus ise bildiğiniz yoğurt ile ilgili. Yoğurt bir prebiyotik besin olarak bağışıklılık sistemini desteklediği gibi , yoğurt içinde bulunan bakterilerin ürettiği Seramid denilen çok önemli cilt bir madde açısından zengin bir besin kaynağı. Seramidler seçkin dermokozmetik cilt bakım ürünleri içerinde kullanılan pahalı maddelerdir. Oyda yoğurt ve kefir gibi doğal besinler bu maddeleri bize en güzel haliyle sunmakta.

Öte yandan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri cilt sağlığı açısından çok önemli besinler ve mümkünse doğal beslenme ile , ya da en azından takviye edici gıda desteği ürünler ile alınmalı. Bu şekilde cilt ve kalp damar sağlığı açısından da doğru bir iş yapmış olursunuz.

Share

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me