Dermokozmetik Cilt Bakım Markaları

Dermokozmetik Markalar

Dermokozmetik ne demek?

Avene ürünleri

Avene Dermokozmetik

Dermokozmetik kelimesi, cilt saç ve vücut bakımında kullanılan ve içerisinde etkinliği ve güvenilirliği dermatolojik testler ile kanıtlanmış , ilaç gibi geliştirilmiş ve ilaç teknolojisi ile hazırlanmış ürünlerdir. Kozmetik ile ilaç arası ürünler olarak ta tarif edebiliriz.  Dermokozmetik ürünler çoğu zaman cilt uzmanı doktorlar ve eczacılar tarafından önerilirler.

Bir cilt bakım ürününün dermokozmetik sayılabilmesi için bazı özellikleri taşıması gerekiyor.

Dermokozmetik bakım ürünleri , bir cilt problemine yönelik endikasyona sahip olmalıdır. Yani hangi ürünün hangi cilt tipine uygulanacağı belli olmalıdır. Bunun yanında uygun görüldüğü cilt tipi üzerinde klinik testleri yapılmış olmalıdır. Akne, Seboreik dermatit, hiperpigmentasyon, egzema, etopik dermatit, gibi cilt problemlerinin tedavisine destek olan ya da doğrudan bu sorunların çözümüne etki eden dermokozmetik ürünler vardır.  Bu dermokozmetik  markalara örnek olarak La Roche Posay , Avene gibi markalar verilebilir.

http://www.dermomarket.com/Dermokozmetik,LA_995-2.html 

-Dermokozmetik cilt bakım ürünleri , içeriğinde etkinliği ve güvenliği dermatolojik testler ile kanıtlanmış etken maddeler içerir.  Bu maddeler bitkisel ekstreler , mineraller, salisilik asit, glikolik asit, laktik asit gibi etkili moleküller, piractone olamine gibi antiseptik özellikli maddeler de olabilir. Ancak Sağlık Bakanlığınca ilaç olarak kabul edilen etken maddeler dermokozmetik ürünlere ve kozmetik ürünlere konulamaz.  Bazı etken maddeler ise  dermkozmetik ürünlerin formüllerine belli oranların üzerine çıkmamak şartı ile konulabilir. Bu maddeler ve oranlar ülkelere göre farklılık gösterebilir.

-Dermokozmetik ürünlerin raf ömürleri ve açıldıktan sonra güvenle kullanabilecekleri süreler belirlidir. Yani bir dermokozmetik ürün hiç açılmadan örneğin 3 yıl dayanıklıdır diyelim, bu ürünün  açılıp kullanılmaya başlandıktan sonra 6 ay içerisinde tüketilmesi gerekebilir. Bu süreler her bir ürün için farklılık gösterebilir.  Dermokozmetik ürünlerin son kullanma tarihleri içerisindeki etken maddelere, yardımcı maddelere, ürürün uygulanacağı cilt bölgesine, ve ürünün ambalaj şekline göre değişiklik gösterebilir.  Son yıllarda kullanmaya başlandıktan sonra dahi hava almayan ambalajlar tercih edilmeye başlamıştır. Bu sayade ürünlerin kullanım süreleri uzamıştır. Dermokozmetik ya da kozmetik tüm ürünlerde ürünün sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi ve kulanıldığı sürece özelliklerini koruyabilmesi için çeşitli koruyucu maddelere ihtiyaç duyulur. Çoğunlukla A vitamini, E vitamini , C vitamini  gibi  antioksidan ve koruyucu maddeler kullanılsa da, formüllere göre değişmek kaydıyla, Parabenler, ya da fenoksietanol gibi adı kötüye çıkmış koruyucular da kullanmak gerekebilir. Parabenler  yaklaşık 70 yıldır bilinen ve yoğun olarak kullanılan koruyucular.  Kozmetik sektörü dışında ilaç ve gıda sektöründe de çokça kullanılmaktalar. Sağlık otoritelerince izin verilen oranlarda kullanıldıkları sürece risk teşkil etmedikleri biliniyor. Örneğin bir göz kreminde kullanılan paraben o kadar düşük oranda k, bu ürünün kullanımında hiçbir mahsur bulunmuyor. Oysa  tüm vücuda uygulanan bir bakım ürününde paraben bulunması ise istenmeyen bir durum. Yandaki resim ürün açıldıktan sonra 12 ay içerisinde tüketilmelidir anlamı taşır.

Dermokozmetik Son kullanma Tarihi

Dermokozmetik Son kullanma Tarihi

-Dermokozmetik ürünler yetkili ve eğitimli kişiler tarafından önerilmelidir. Bu kişiler en başta dermatoloji uzmanı hekimler ( Cildiye Doktorları) , Plastik ve estetik cerrahlar , Eczacılar, Dermokozmetik eğitimi almıl sertifikalı uzmanlar , estetisyenler olabilir.

-Dermokozmetik cilt bakım ürünleri gibi dermokozmetik makyaj ürünleri de mevcuttur. Bu ürünler de belirli oranlarda etken madde ve bitkisel ekstreler içeren cilt dostu makyaj ürünleridir.  Dermatolojik testlerden geçirilen bu makyaj ürünleri de son yıllarda eczanelerde sunulmaktadır.

-Dermokozmetik ürünlerin yanı sıra , eczane kozmetiği olarak gruplandırılabilecek kozmetik üstü bir ürün grubundan da söz etmekte yarar var diye düşünüyorum . Bu ürünler yukarıda bahsettiğiöm tariflere göre dermokozmetik sayılamazlar. Ama diğer kozmetik ürünlerden de üstünlükleri vardır.  BU gruptaki ürünler, bitkisel ekstreler , yardımcı maddelr açısından zengin doğalk ürünlerdir. Argan yağı, üzüm çekirdeği ekstresi, Turmeric gibi, cilt üzerindeki olumlu etkileri klinik testlerle onaylanmış  etken maddeler içeren bu ürünlere verilebilecek  örnek markalar  Caudalie, Nuxe ve Zorah gibi markalardır.

– Eczanede satılan her bakım ürünün dermokozmetik olmadığını bilerek davranın.  Eczanelerin saygınlığını bilen ve Türk toplumunda eczacıların yerini doğru algılayan bir çok kozmetik firması eczane raflarına girmek için çaba sarf etmekte. Elbette bu markalardan da çok kaliteli ve amacına uygun, doğru şekilde önerildiğinde çok başarılı olan ürünler var. Örneğin Caudalie markası dermokozmetik olmadığı halde müthiş başarılı bir marka bence.  İlginç şekilde Caudalie Vinoperfect serisi aydınlatıcı leke giderici ürünler, bildiğim bir çok dermokozmetik leke ürününden daha etkili  sonuçlar veriyor ve kullananlardan olumlu yorumlar alıyor.

Dermomarket.com  ülkemizdeki tüm ünlü dermokozmetik markaların ve eczane kozmetiği ürünlerini yetkili online eczane satış noktası olarak sizlere güvenilir, hızlı ve ekonomik şartlarda satış ve hizmet sunuyor. Sitemizden tüm dermokozmetik markaları en uygun fiyatlar, kampanyalar ve hediyeler ile online olarak güvenli alışveriş ile temin etmeniz mümkündür.

Share

Sevebilirsin...

7 Yanıt

 1. fatma diyor ki:

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.

 2. Ayşe diyor ki:

  çok güsel

 3. çağla diyor ki:

  Çok bilgilendirici olmuş,teşekkürler 🙂

 4. tugba akcakoca diyor ki:

  merhaba.. cildim çok hassas olduğu için doktorun tavsiyesiyle avene ürünlerinden kullandım gerçekten yüz temizleme ürünleri ve güneş korumalı ürünlerinin çok faydasını gördüm yazı için de teşekkürler

 5. handan izmitlioğlu diyor ki:

  dermo kozmetik ürünler hakkında detaylı bilgi verererk insanları bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Benim gibi hassa bir cilde sahip olan biri için bu son derece önemli bir konu.

 6. bahar diyor ki:

  gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş.içlerinden en çok kullanmak istediğim Avene markası. en yakın zamanda denemek istiyorum

 7. Mürvet Halidi diyor ki:

  Avene ürünlerini reaccutane kullandığım dönemlerde kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım. denemelisiniz. Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me