Dermokozmetik Ürünler

Dermokozmetik Nedir?

Dermokozmetik  kelimesi son yıllarda kullanılmaya başlayan ve gerek  araştırma- geliştirme teknikleri gerekse üretim metotları açısından klasik kozmetik ürünlerden üstün olan,  cilt problemlerini iyileştirmek  , önlemek ya da cilt güzelliğini korumak amaçlı kullanılan , bakım kremleri, nemlendiriciler, losyonlar, tonik ve serumlar, şampuanlar , yıkama ve temizleme ürünleri gibi cilt bakım ürünlerine  verilen genel isimdir . Bir cilt bakım ürününün dermokozmetik olabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

Avene ürünleri

Avene Dermokozmetik

Ülkemizde dermokozmetik ürünler eczanelerde satılmaktadır. Fakat bu  sadece eczanelerde satılan bazı markaların dermokozmetik olduğu anlamını taşımaz. Bu nedenle  eczane raflarında gördüğümüz her ürünün dermokozmetik olmadığını bilmek gerekir. Bu markaların bazılarını artık eczane kozmetiği olarak tanımlıyoruz.

Dermokozmetik ürünler öncelikle dermatolog ve eczacılar tarafından klinik deneyler yapılarak ve ilaç üretim tekniklerine sadık olarak hazırlanır. Dermokozmetik ürünlerin kullanım alanlarındaki etkinlikleri ve kullanım güvenlikleri bilimsel deneyler ile kanıtlanmış olmalıdır.  Bu nedenle dermokozmetik ürün demek etkinliği ve güvenliği kanıtlanmış güvenilir dermatolojik ürün anlamına gelir.

Son yıllarda makyaj ürünleri de cilt sağlığı ve genel sağlık açısından çok büyük önem kazandığından makyaj ürünlerinde de dermokozmetik makyaj sınıflandırması başlamıştır. Dermokozmetik makyaj ürünleri de aynı şekilde cilt sağlığı ve etkinlik -güvenlik ön planda tutularak dermatolog ve eczacılar tarafından geliştirlen ve test edilen makyaj ürünleri anlamına gelir.

Dermokozmetik kelimesi Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılırken ABD’de Cosmoceutic  yani Kozmosötik  kelimesi kullanılır. Bu kelime de Farmasötik yani ilaç kelimesi ile kozmetik kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Dermokozmetik ürünlerde ürünün kapağı açıldıktan sonra ne kadar süre ile güvenle kullanılabileceğine dair bir sembol bulunur. Bu sembol ürünün açıldıktan sonraki kullanım ömrünü gösterir. Bazı ülkelerdeki  yönetmelikler dermokozmetik ürünlerde imal tarihi ve son kullanma tarihi belirtilmesini zorunlu kılmaz.  Bu durum bir eczacı olarak beni son derece rahatsız etmekle beraber dermokozmetik firmalarının her bir eczanedeki ürünlerini son derece sıkı kontrol ediyor olmaları kısmen rahatlatıcı bir şey sayılabilir. Güneş koruma faktörü içeren bazı dermokozmetik ürünlerde ise son kullanma tarihi olması zorunludur. Dermokozmetik ürünler piyasa çıkartılmadan önce sıkı bir stabilite  kontrolünden geçirilir.

Dermokozmetik ürünler ne amaçla  kullanılır?

Dermokozmetik ürünler kendi başlarına bir cilt probleminin çözümü amacı ile kullanıldıkları gibi , medikal ilaç tedavisine destek olarak ya da ilaç tedavisinin yan etkilerini azaltmak ve daha konforlu bir tedavi sağlamak amacı ile de kullanılabilir.

Bu ürünlerin kullanıldığı başlıca cilt ve saç sorunları şunlardır:

-Akne ve yağlanma sorunları

-Rosesea ve gül hastalığı

-Hassas ciltler

-Seboreik dermatit ve seboreik kepek

-Atopik dermatit

-Kuru ciltlerdeki problemler

-Anti-age amaçlı kullanım , kırışıklık önleme ve giderme

-Güneş kremleri, losyonları

-Cilt lekeleri için ürünler

-Cilt çatlakları, hamilelik ve kilo değişimi ile oluşan çatlakların önlenmesi ve tedavisi

-Bebek bakımı

-Şampuanlar, saç losyonları ve saç serumları, bakım yağları saç dökülmesi , kepeklenme ve hassas saç derisi için kullanılan ürünler.

Bioderma dermokozmetik

Bioderma Dermokozmetik Ürünleri

Ülkemizde dermokozmetik ürünler alanında yaygın olarak kullanılan dünyaca ünlü markalar vardır. Bu dermokozmetik markalara örnek vermek gerekirse  uzun yıllardır Türkiyemiz’de eczanelerde satılan Avene, Bioderma ,Vichy markası, Laroche Posay, Babe ürünleri, DDF ürünleri, Dermalogica, Topicrem, Mustela ürünleri örnek olarak verilebilir.  Çocuk ürünleri konusunda ise Mustela markası en çok tanınan dermokozmetik bebek ürünleri markasıdır. 

Dermokozmetik marka sayısı her geçen gün biraz daha artmakla beraber , eczane kozmetiği olarak tanımladığımız markaların sayısı da artmaktadır.  Eczaneler güvenilir sağlık kuruluşlarıdır ve eczacılar hem kozmetik hem de dermatoloji konusunda eğitim almış kimselerdir. Eczane çalışanları ve  uzmanları da bu konuda oldukça iyi eğitim almış ve deneyim sahibi kimselerdir. Bu nedenle doğru ürün önerme ve doğru cilt analizi yapma konusunda standart kozmetik mağazalarından çok daha başarılı olan eczaneler her gün daha fazla markanın girebilmek için can attığı noktalar haline gelmiştir.

Dermokozmetik ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cildinizi iyi tanıyın

Dermokozmetik ürünler dermatolojik açıdan yüksek etkinliğe sahip maddeler içerirler. Glikolik asit, konsantre C vitamini, Kojik asit, Salisilik asit , AHA, BHA denilen asitler, farklı etkilere sahip bitkisel ekstreler  dermokozmetik ürünlerin içeriğinde yoğun olarak bulunabilir.  Bu etken maddelerin farklı cilt tipleri üzerinde, farklı etkileri olabilir. O nedenle dermokozmetik  ürün seçiminde cilt tipinize uygun ürün seçmek çok önemlidir. Bunun için uygun cilt analiz cihazları ile ile cildinizin, sebum oranı, nem oranı, keratin miktarı,  gözenek ve çizgi yapısı ile ilgili bilgi edinin.

Cilt tipinize uygun dermokozmetik ürün seçilmesine dikkat edin

Cilt tipinize uygun olmayan bir ürün seçtiğinizde , yağ salınımında dengesizlik, nemsizlik, kuruma, pullanma gibi  sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle mümkünse bir eczacı ,dermatolog ya da dermokozmetik uzmanı estetisyenden öneri alın. Muhtemelen tek bir ürün sorunlarınızı çözmenize ya da hedeflediğiniz cilt bakımına ulaşmanıza yetmeyecektir. Önerilen ürünleri düzenli olarak ve önerildiği şekilde kullanın.  Daha sık kullanım daha erken başarı sağlamaz , aksine size dokunabilir.

Gece kullanılması gereken ürünleri gündüz kullanmak  istenmeyen olumsuzluklara yol açabilir. Özellikle bazı dermokozmetik ürünlerin güneşe karşı hassasiyet oluşturabileceği akıldan çıkmamalıdır.

Çok fazla ürünü bir arada kullanırken dikkatli olun

Birden fazla cilt problemini bir arada yaşıyorsanız , tüm sorunları aynı anda çözemeyeceğinizi bilin.  Örneğin bir hassasiyet sorunu ile akne problemini aynı anda yaşıyorsanız  önce hassasiyet problemini çözmek  sizin için daha iyi olacaktır.

Dünyaca ünlü dermokozmetik ürünleri en ucuz fiyatlar ve kampanya avantajları ile satın alabileceğiniz online eczane satış sitesi www.dermomarket.com sitesidir.

Dermomarket.com dan satın alabileceğiniz bir kaç dermokozmetik markasının sayfasına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.dermomarket.com/Dermokozmetik,LA_995-2.html

Dermomarket sites Mustela Ürünlerini en uygun kampanyalar ile satın alabileceğiniz adresi size sunuyor.

http://www.dermomarket.com/Mustela-Urunleri,LA_699-2.html

Dermokozmetik ürünler ile ilgili detaylı bilgi ve ürün incelemelerine  daha sonraki yazılarımızda değinmye devam edeceğiz.

Share

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me