Günlük Ne kadar Su tüketmeliyiz

Vücudun günlük su ihtiyacı ne kadar?

Günlük su tüketimi ne kadar olmalı ?

Yeterli miktarda su tüketilmeli , fazlası zararlı olabilir.

Yeterli miktarda su tüketilmeli , fazlası zararlı olabilir.

Prof. Dr. Mustafa BalalFazla su içmek zararlı olabiliyor.

Su hayatın kaynağı. Su olmayan yerde hayattan bahsetmek mümkün değil. Yeterli su almak ve hem  tüm vücut hem de cilt sağlığı için oldukça önemli. Ancak günlük ne kadar su tüketilmeli diye bir soru sorulduğunda  aslında çok fazla hesap yapmayı gerektirmeyen basit bir cevabı var.

“Her insanın günlük su ihtiyacının hava sıcaklığı ve beslenme alışkanlığı gibi durumlara göre farklılık gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Balal, susadıkça su içilmesinin yeterli olacağını belirtti”.  Bunun dışında çok fazla su tüketilmesi  bazı sağlık sorunlarına da yol açabilmekte.

Halk arasında ‘çok su içmek sağlıklıdır’, ‘günlük en az 3 litre su içilmeli’, ‘suyu sadece su olarak almalısınız’ ve ‘içtiğiniz ayran su yerine geçmez’ gibi yanlış inanışların olduğunu aktaran Prof. Dr. Mustafa Balal, özellikle böbrek hastaları için dile getirilen ‘çok su için böbreğiniz çalışsın’ söyleminin çok doğru olmadığını kaydetti. Prof. Dr. Balal, “Çünkü içtiğimiz suyun büyük kısmını vücudumuzdan uzaklaştıran organ böbrek. Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa bu su uzaklaştırılamıyor olacak. Vücutta biriken su ödeme, yüksek tansiyona ve ileriki dönemde kalp yetersizliğine ve vücutta tuz düşmesine neden olur. Bunlar ciddi sağlık problemleridir” dedi.

‘SUSADIKÇA SU İÇİLMELİ’

İnsan vücudu su ihtiyacını otomatik olarak belirleyen ve ihtiyaç duyulduğunda  su içme arzusunu kuvvetlendiren bir iç güdüye sahiptir.  Her kişinin kendine has bir metabolizması ve yaşam tarzı olduğu düşünülürse, herkes için geçerli bir günlük su tüketimi miktarı belirlemek elbette mantıklı olmaz.

Suyun hayat olduğunu ve susuz kalmanın da sıkıntı yaratacağını ifade eden Prof. Dr. Balal, şöyle konuştu:

“Bilinmeli ki suyun fazlası da zararlıdır. Yetişkin, aklı başında bir insanın susuz kalması aslında çok mümkün değildir. Su miktarı azaldıkça vücudumuz susama hissiyle bizi uyarıyor ve su içiyoruz. İçtiğiniz çay, meyve suları, çorba, yoğurt, meyve bunlar sudur. Mesela karpuz yiyorsanız su alıyorsunuzdur. Günlük 1.5 litre kadar su içmek yeterlidir. Bunların içinde çorba, meyve, yoğurt gibi su yönünden zengin yiyecekler de vardır.

Yani sadece su olarak bunu değerlendirmemek gerekir. Hepsini su olarak kabul etmeliyiz. Mesela klima altında kuru ve serin bir ortamda oturan birisiyle dışarıda terleyerek çalışan birinin su ihtiyacı farklıdır. Burada susama hissine güvenilmeli. Sadece hastalık nedeniyle yaşlı hastalarımız, fazla idrar çıkmasına neden olan hastalıkları bulunanlar ve bebeklik çağındaki çocuklar su ihtiyacını dile getiremez. Bunun için susadıkça su içmeliyiz. Sağlık için gereğinden fazla su içmek ciddi sağlık sorunları doğurabilir. Bu konuda dikkatli olunmalı.”

Kaynak : Ntvmsnbc / Sağlık 

Her bir insanın parmak izinin farklı olması gibi , her bir vücut tamamen farklı. Bu yüzden insanlara standart kalıplar halinde beslenme ve yaşam alışkanlıkları empoze etmek yanlış. İnsanlara öğretilmesi gereken şey kendilerini daha iyi tanımalarını sağlamak.

Cilt bakımı ve makyaj

Cilt Bakımı ve makyaj ürünleri

Bu durum Cilt Bakımı ve , cilt sağlığı açısından da %100 geçerli. Cildinizi iyi tanıyın. Cildiniz de her gün her an aynı özellikleri taşımayabilir.  Cildinizin değişen ihtiyaçlarını da iyi tanıyın. Kullanmanız gereken en iyi cilt bakım ürünleri ‘ni ve En sağlıklı Makyaj ürünleri ‘ni bunları düşünerek belirleyin. Günlük bakım ürünü ve makyaj kullanımınızı da cildinizin o günkü ihtiyaçlarına göre şekillendirin. Unutmayın siz eşi benzer olmayan birisiniz..

Sağlıklı , mutlu nice yıllara.

Share

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. serenadya diyor ki:

    su hem sağlık hem güzellik kaynağımız her şeyde olduğu gibi suyun da fazlası zarar tabii

  2. Yaprak Yıldız diyor ki:

    Su benim için hayatımın vazgeçilmezlerinden biridir…

  3. tuğba iğde diyor ki:

    faydalı bir yazı olmuş…sürekli litrelerce su içmem gerektiğini iddia edenlerden çok sıkılmıştım…herşeyin fazlası zarar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me