Maldivler Gezisi

Maldives

Maldivler’in Güzellikleri

Maldivler

Dünyada en çok merak ettiğim ve görmek istediğim yerlerden birisiydi Maldivler. Uluslar arası adı ile Maldives Hint Okyanusunda , Hindistanın ve Srilanka’nın  güney batısında, Afrika Kıtası’nın ise doğusunda kalan bir adalar ülkesi.  THY’in doğrudan uçuşu 6-7 saat sürüyor.  Başkenti Male . Güzel modern bir havaalanı var. Adalar arası yolculuklar kısa mesafeler için yat ve tekneler ile, daha uzak mesafeler için ise deniz uçakları ile yapılıyor.

Okyanusun  ortasında mercan atollerinden oluşan adeta bir cennet köşesi. O kadar ilginç ve mucizevi oluşumlar ki adada toprak yok . Tamamen mercan kırıklarından ve toz haline gelmiş mercandan oluşuyor. Yani o bembeyaz kumsallar aslında mercan tozları . Her yer tertemiz ve pırıl pırıl . Denizin dibi  de beyaz . Ancak halen canlı mercanların olduğu yerler adeta bir akvarum gibi. İnsanın nefesini kesen güzellikler ve rengarenk balıklar var.

Maldivlerde su altı dünyası

Maldivlerde su altı dünyası

Dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi , okyanus balıklarının biraz cesur hatta savunmacı bazen de saldırgan olabilecekleri. Bir kısmının ciddi keskin dişleri var  ve kendilerini tehlikede hissederlerse bir iki ısırık atma ihtimalleri olabilirmiş.

Maldiveler

Maldivlerde her ada bir otel

Mercan adalarının şöyle bir korkutucu yanı var. Bu adalar adeta bir koni şeklinde yükseliyorlar ve tepesi okyanusun üzerinde.  Kıyıdan biraz açıldığınızda  mercanlar aniden bitiyor ve dipsiz bir derinliğin üzerinde buluyorsunuz kendinizi. Suyun üstünde kalmayı bildikten sonra altınızdaki derinliğin önemi olmasa da insan gerçekten ürküyor bu durumdan.

Yemekler nasıldı?

Ülkenin bizim için hoş bir özelliği, müslüman olması ve ülkeye domuz mahsüllerinin girişinin yasak olması. Bu sayede her tülü et yemeğini çekinmeden yemek mümkün. Bunun yanında balık çeşitliliği de süper. Ancak okyanus balıkları bizim alıştığımız balık tadından biraz daha yavan diyebilirim. Otellerin temizliği ve hijyen kurallarına çok titizlikle uyulması da insana güven veriyor.  Tüm bunların ötesinde bin bir çeşit tropikal meyve , dört mevsim , kavun karpuz  olması da mükemmel bir avantaj .

Tam bir Huzur tatili

Maldivler başbaşa kalmak isteyen balayı çiftleri için mükemmel bir tatil yeri. Adalarda bir çok minik koy ve yalnız kalabileceğiniz harika mekanlar var.  Kalabalık şehirler yerine , adımınızı attığınızda pırıl pırıl sulara gömülmek, okyanusun keyfini çıkartmak mümkün.

Yanınızda götümeniz gereken şeyler

Mutlaka güzel şortlar ve t-şörtleriniz olsun. Yüz yapınıza uygun bir deniz gözlüğü götürmenizde fayda var. Adalarda kiralanan takımlar olsa bile standart gözlükler herkesin yüzüne oturmayabilir. Mutlaka, kendi şampuanınızı ve güneş kremlerini götürün.  Mercanlar nedeni ile çıplak ayakla denize girmek mahsurlu olabiliyor. O yüzden bir teniz ayakkabısı bulundurmanız iyi olur. İyi bir şapka ve güneş gözlüğü olmazsa olmaz.

Share

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me