Parfümler

‘’Perfumum’’  deyiminden gelmekte olan ‘’ dumanın içinden’’ anlamını taşıyan Latin kökenli bir kelimedir parfüm. Parfümler; çiçekler, otlar, baharatlar, meyveler ve farklı odunlardan elde edilen, sabitleyici olarak da alkol ve su ile belli oranlarda harmanlanarak elde edilmekte olan güzel, cezbedici kokulara sahip olan sıvılardır. Parfümler 3 farklı gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar; edc yani en hafif esansa sahip olan kokular, edt yani kokuda bulunmakta olan noktaları tam olarak yansıtan ve kalıcılığı standart boyutlarda olan kokular, edp ise; yoğun esans kullanılarak vurgu noktaları kalıcı ve sert olan kokulardır.

Parfümler yani kokular hem zihnimizi harekete geçirmekte, hem kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamakta, hem de kişilerin kendilerine olan öz güvenlerini tazelemektedirler. Ayrıca parfümlerin yani kokuların kişilerin hayal güçlerini etkilediği, korku, heyecan gibi duyguları etkilediği, yaratıcılığı ortaya çıkarttığı da bilimsel olarak ispatlanmıştır. Üstelik kokuların kişiler üzerinde yaratmış oldukları etkiler çok eski tarihlerden beri bilinmektedir. Örneğin bir kişiye nazar değdiğine inanılıyor ise ev tütsülemek oldukça eskilerden beri uygulanmakta olan farklı bir adettir. Fakat bu adetteki asıl amaç, tütsünün oluşturduğu kokunun kişide yaratmakta olduğu farklı bir şuur etkisidir. Bu sayede kişinin tütsü de bulunan kokunun etkisi ile nazardan ve nazar etkisinden çıkartmaktır.

Kişilerin kendilerine en uygun parfümü seçmesi kolay değildir. Kendinize parfüm seçmek için öncelikle o kokudan neler istediğinizi, neler beklediğinizi bilmeniz ve kendi karakterinize uygun, teninize uygun kokular seçmeniz gerekmektedir. Öncelikle öz bilinci güçlendirerek, dikkat çekmeyi mi, farklılaşmayı mı yada anı yaşamak mı hangisini istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Parfüm alırken karşı cinsi düşünmeden, moda olanı değil sizin beğendiğiniz ve size uygun olan kokuyu seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Parfüm kullanırken uygulama esnasında parfüm sürülmesi gereken belli, çok önemli noktalar bulunmaktadır, kulak arkası, bilekler ve boyun çukurudur. Tabi ki sadece buralara sürerek bırakmak zorunda değilsiniz. Parfüm kullanırken vücudunuzun sıcak ve nemli bölgelerini hedef almanız gerekmektedir. Örneğin; dirsek içi, şakaklar, göğüs arası, diz arkası, koltuk altı gibi bölgeler. Kişiler parfümleri hem daha çekici görünmek, hem karşı tarafı etkilemek, hem de kendisine olan öz güvenini arttırmak için kullanmaktadır.

Bu arada unutulmaması gereken bir başka nokta ise ofiste, gün içerisinde veya gece dışarıya çıkarken farklı kokular tercih edilmesi gerekmektedir. Birde o çok sevdiğimiz kokuları sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için bu dolabında saklanması gerekmektedir, ayrıca sıcak havalarda parfümlerinizi güneşli yerlerden uzak tutmanızda fayda vardır. Hiç kimse kötü kokmak istemez sonuç olarak kimse kötü kokan birinin yanında bulunmaktan hoşlanmaz. Parfüm kullanmak, güzel kokmak ayrıca insan üzerinde olumlu bir etki bırakırken, kişinin kendisine olan öz güveni ve saygısının bir göstergesidir.

Share

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. ECE DERECİ diyor ki:

    parfümlerle ilgili yazıyı yararlı buldum, ben de günün farklı saatlerinde farklı parfümler kullanmaktan hoşlanıyorum. Gece gittiğim bir davet, ağır bir parfümü kaldırabilirken, gündüz sinemaya giderken ise çok hafif bir parfüm yeterli olabiliyor. Eh tabiki bizimle özdeşen vazgeçemediğimiz bir parfüm ise her daim makyaj dolabımızda hazır oluyorç

  2. evrim ipteş diyor ki:

    babam kullanıyor çok kalıcı ve güzel bir koku

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me