Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesinde dikkat edilmesi gereken şeyler

Saç Bakımı

Saçlarımız daha anne karnındayken çalışmaya başlayan saç köklerimizin eseri. Saç köklerimiz tüm yaşamları boyunca  çalışıp saç tellerini üretiyor, uzatıyor ve besliyor.  Dönem dönem gerek vücuttan, gerekse çevreden kaynaklanan sebepler nedeni ile saç köklerimiz zayıflıyor ya da yavaşlıyor. Bazen de saç kökleri ölüyor.  Beslenme problemleri, kansızlık, hormonal bozukluklar, stress, alkol ve sigara tüketimi yanında genetik faktörler de saç dökülmesinde oldukça etkili. Ancak uygun saç bakımı ve olumsuz koşulların düzeltilmesi ile saç dökülmesi  önlenebiliyor, durdurulabiliyor ve geri döndürülebiliyor. Bunun için saç dökülmesi sorunu ile karşılaşanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar var.

 Öncelikle hiç kimse şunu aklından çıkartmasın ki, bir şampuan alarak ya da bir kutu saç bakım ürünü alarak saç dökülmesi sorunu ortadan kaldırılamaz. Nasıl arabanızı bir kez servise götürüp sonra ömür boyu bakım yaptırmaksızın kullanamıyorsanız , ya da bir kez yakıt alıp 100.000 km yol gidemiyorsanız saçlarınız da aynı şekilde düzenli olarak bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyacaktır.

Saç dökülmesine karşı şampuanlar :

Esasen şampuanlar kendi başlarına dökülen saçları kurtaramaz, ya da saç köklerini canlandıramaz, ya da besleyici etki gösteremezler . Ancak bir çok sabun ve şampuanın saç dökülmesine sebep olduğu , saçı koruyan bazı mekanizmalara zarar verdiği, saç köklerini zayıflattığı görülmekte. Bu nedenle saçı koruyan , saça olumsuz etki göstermeyen ve bazı olumsuz etkileri bertaraf etmeye yarayan özel şampuanlar, dökülme önleyici tedavinin bir parçası olarak mutlaka kullanılmalıdır.

Bir şampuandan istenen bir kaç önemli görev vardır :

  • Şampuanın saçı yeterli derecede arındırması istenir.
  • Saçı arındırırken saç kökü için önemli olan ph ve doğal salgıları aşındırmamalı.
  • Saç temizlendikten sonra kalıntı bırakmamalı iyice durulanabilmelidir.
  • Kepeklenme ya da mantar gibi olumsuzlukları azaltmakta yardımcı olmalı.
  • Saçlı derisiyi tahriş etmemeli , allerji ya da hassasiyete sebep olmamalı.
  • Saç telininin nemini korumalı ve saç teline zarar vermemeli.
  • Saçın kolay taranmasını sağlamalı, parlaklık ve hacim vermeli.

Andrejenik yani erkek tipi saç dökülmesinde en çok rol oynayan DHT denilen Dihidrotestosteron  yani erkeklik hormonu olan testosteron‘un aktif metobilitidir.

Dihidrotestosteron

Dihidrotestosteron

Yaşlanma ile beraber saç köklerinde (foliküllerinde) bulunan androjen reseptörlerinde bulunan sitoplazmik hücre zarları inceldikçe,saç kökleri androjen hormonlara karşı daha duyarlı hale gelir. Gençlik yıllarında sadece Dihidrotestosteron, saç foliküllerine zarar verirken; yaşlanma ile birlikte Dehidroandrosteron, Testosteron ve Androstenedion gibi diğer androjen hormonlar da saç foliküllerine zarar vermeye ve saç dökülmesine yol açmaya başlarlar. Yaşlı erkeklerde görülen androjenik saç dökülmesi sıklığının  yüzde 80’lere çıkmasının ana sebebi budur.  Öte yandan her insanın saç derisinde, aynı sayıda ve aynı dağılımda androjen reseptörü bulunmaz. Bu nedenle bazı insanlar, genç yaşta kel kalırken; bazı insanlar yaşamın son evrelerine kadar gür saçlar ile yaşayabilirler.

Etkili bir saç dökülmesi önleyici şampuanın  hem saç foliküllerinde hücre zarını desteklerken , hem de DHT yi saç köklerinden uzaklaştırıcı , arındırıcı özellikte olması gerekir. En azından folikül hücre zarı hasarına yol açmayan bir şampuan seçilmelidir.  Hücre zarı hidro-lipid yani yağ su yapısı ağırlıklı olduğundan saç derisini aşırı kurutan ve nemsiz bırakan şampuanlar sağlıklı değildir.  Bunun yanında DHT’yi arındıran ve inaktif halen getiren bazı bitki ekstrelerinin eklendiği şampuanlar da saç dökülmesine sebep olan olumsuzlukları kaldırmakta yardımcı olabilir.

DHT etkisi dışında tiroid hormonlarına ait bozukluklar, anemi, demir eksikliği ve bazı beslenme problemleri de saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasındadır.

Saç Bakım Losyonları ve spreyleri :

Saç bakımı ve dökülme önleyici bakım amacı ile kullanılan en önemli unsurlardan birisi de saç bakım losyonlarıdır. Bu losyonlar bazen dökme, ampül ,bazen de  sprey şeklinde olabilir. Farklı etken maddelere sahip bir çok türde saç losyonu bulabilirsiniz.  Bazılarının içerisinde su bazlı çözücüler bulunurken , bazıları yağlı ya da alkollü çözeltiler şeklinde sunuluyor olabilir.

Saç bakım losyonları saç ve saç derisi ile daha uzun süre temas halinde kalırlar, bu sayede saçlı deriden nüfus etme ve alt tabakalara inme oranı daha yüksek olan etlen maddeler saç dökülmesini önlemekte ve saç köklerini beslemekte, ya da olumsuzluklara karşı mücadele etmekte daha yüksek oranda başarı sağlarlar.

Saç losyonlarının içerisinde çeşitli vitaminler, arındırıcı maddeler , provitaminler, çeşitli protein ve amino asitler, mentol, kafur gibi kan dolaşımını hızlandıran maddeler,  kına kına, gingko biloba, Ginseng gibi bitkisel içerikler bulunabilir. Bunun yanında patentli etken maddler mevcuttur. Örnek olarak Vichy patentli Stemoxydine içeren Vichy Neogenic gösterilebilir. Yine Vichy Aminexyl bunun için iyi bir örnek sayılabilir.

Saç losyonlarındaki etken maddelerin saç derisi altına nüfus etmesini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için farklı teknikler kullanılır. Bazı saç losyonlarında alkol, mentol, kafur,  bulunması bu geçişi arttırmak için kullanılan bir yöntemdir . Daha modern tekniklerde ise peptid yapılı taşıyıcı transfer sistemleri kullanılır. Bu peptitler içerilerine hapsettikleri etken maddeyi cildin alt tabakalarına taşırlar. Buna örnek olarak kadın tipi saç dökülmesinde kullanılan Ducray Neoptide  Losyon gösterilebilir.

Tüm bunların yanı sıra saçlı deriye yapılan nazik masaj bir çok açıdan etkili ve faydalıdır. Saç masajı hem saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırır , hem de DHT ve diğer  olumsuz maddelerin arınma hızını arttırır, hem de kullanılan diğer saç bakım ürünlerinin etki değerini ve emilimini yükseltirler.

Saç köklerini besleyen kılcal kan akşını arttıran ve kan damarlarını genişleten Minoxidine adlı etken madde ise bir alfa-bloker ilaçtır ve ancak hekim tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Share

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me