Sağlıklı ve doğal beslenme

Doğal Beslenmenin önemi

Doğal beslenmede meyveler oldukça önemli bir yer tutar.

Doğal beslenmede meyveler oldukça önemli bir yer tutar.

Sağlıklı ve doğal beslenme, doğal ürünlerle beslenmek , heme genel vücut sağlığı hem cilt sağlığı hem de zihinsel sağlık açısından çok önemli. Günümüzde doğal ürünlere ulaşmak ve sağlıklı beslenmek neredeyse imkansız gibi görünse de en azından bazı önemli hususlara dikkat ederek kendimizi korumamız gerekiyor. 

Doğal beslenmenin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Biz diyetisyenler, genetiği oynanmış ve hormonlu besinlere kesinlikle karşıyız. Bu besinler yerine tamamen doğal beslenmeyi tavsiye ediyoruz” dedi.

Medipol Üniversitesi Haliç Kampüsü

Medipol Üniversitesi Haliç Kampüsü

                Diyetisyenlerin, sağlıklı ve doğal beslenmeden yana olduklarını, güvenli besin konusunun sık sık tartışıldığını dile getiren İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu şöyle konuştu:

“Biz diyetisyenler, organiği oynanmış ve hormonlu besinlere kesinlikle karşıyız. Bu besinler yerine tamamen doğal beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Elma yiyeceğiz, ama hangi elmayı? Doğal elmayı mı, yoksa üzerinde pestisit (zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde) olan elmayı mı seçeceğiz? Domates her gün masamıza geliyor. Yemek istiyoruz ama ne kadar güvenebiliriz? Son yıllarda en fazla tartışılan konulardan biri, hormonlu veya pestisitli besinler. Bu besinler, insan sağlığına zarar veriyor. Anne karnındaki bebeğe bile zarar veriyor. Kız çocuklar, erken ergenliğe giriyor. Erkek çocuklarda, jinekomasti denilen meme büyümesi meydana geliyor. Kısırlık oranı artıyor.”

BALIKTA CİVA OLUP OLMAMASI ÖNEMLİ

Özellikle mezgit, barbun gibi dip balıklarının ve Karadeniz gibi kapalı denizlerin sanayi atıkları nedeni ile ağır metalleri barındırdığını biliyoruz. Bazı tatlı su balıklarının da aynı şekilde kurşun, cıva gibi ağır metalleri vücutlarında tuttuğunu biliyoruz. Bu durum normal yetişkinlerde bir yere kadar kabul edilebilir olsa da , çocuk ve hamileler için önemli bir tehlike anlamına geliyor. 

 Organik besinlerin güvenilir olduğunu kaydeden Muazzez Garipağaoğlu, özellikle gebeliğin kritik bir dönem olduğunu ve gebelikte kadınların daha dikkatli beslenmesi gerektiğini söyledi. Hamilelerin katkı maddeli, boyalı, genetiği değiştirilmiş ve pestisitli (zirai ilaçlar, böcek ilaçları) besinlerden uzak durması gerektiğine vurgu yapan Garipağaoğlu, özellikle hamilelerin, denizdeki balıkta cıva olup olmadığına bile dikkat etmesi gerektiğini aktardı.

 Organik besinin Türkiye’de yeterince yaygın olmadığını ve pahalı olduğunu kaydeden Garipağaoğlu, “Organik besin, tohumdan başlar. Organik besinde, güvenilir tohum kullanılır, toprağı temiz ve ilaçsızdır. Gönül istiyor ki, bütün besinler organik ve güvenilir olsun” diye konuştu.

Besinlerin genetiği ile oynanmasının nedeni olarak, dünya nüfusundaki artış ile besin maddelerinin ihtiyacı karşılamamasının gösterildiğini anlatan Garipağaoğlu, “Oraya harcanacak enerji, doğal tarıma ya da organik tarıma harcansa hiç sorun kalmayacak. Bunu, daha ucuza ve doğal olmayana doğru bir kaçış olarak görüyorum. Böylesi sağlıklı değil. Gıda üreticilerinin bu konuya çok dikkat etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BU GIDALARDA HORMON OLABİLİR

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Türkiye’de özellikle mevsimi dışında bulunan, domates, patlıcan, patates, kabak, salatalık, üzüm, elma, çilek, kavun, buğday, arpa, yulaf, çavdar ve çeltikte hormona rastlamanın mümkün” olduğunu söyledi.

Unutmayalım ki doğanın bize sunduğu gıdaların , doğal gelişim ve olgunlaşma zamanları aynı zamanda biyolojik olarak bizim o gıdalara en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardır. Örneğin kış meyveleri ve sebzeleri bünyemiz için özellikle bu dönemde önem taşıyan vitamin ve mineralleri daha çok içerir.  Yaz meyve ve sebzeleri de yazın ihtiyaç duyduğumuz şeyleri daha fazla içerir. Örneğin kavun karpuz, suyun daha az olduğu dönemde yetişmelerine rağmen bolca su içerirler ve yaz mevsiminde bizim için önemli olan sıvıyı ve mineralleri sağlarlar. 

Bunun tam tersine yaz meyve ve sebzelerinin bizim için kışın tükettiğimizde sorun yaratabilecek bazı maddeleri içermesinin mahsurlu olabileceği düşüncesi de mevcut. Elbette bu sebze ve meyvelerin doğal olgunlaşma mevsimlerinin dışında yetiştirilebilmesi için kullanılan gübre ve hormonlar olabileceğini ve bunlrdan da zarar görebileceğimizi asla unutmamak gerekir. 

Share

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Yaprak Yıldız diyor ki:

    Beslenmek hayatımızın gereksinimlerinden biridir ama bence en önemlisi doğru besinlerle bu gereksinimizi sağlamaktır. Maalesef piyasa da yer alan gerek et gerekse sebze meyveler artık hiç güvenilir olmamakta bu bizi daha da sağlıksız bir beslenmeye ve yaşama götürmekte…

  2. Nazire diyor ki:

    Sağlıklı beslenme,hem cilt hem de bütün vücudumuz için büyük önem teşkil eder.Bilgilendirici yazılara blogda yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me