Zoretanin Aknegen Aknetrend Roacutan

Oral Retinoidler ile Akne tedavisinin cilt ve saç üzerindeki yan etkileri

Zoretanin , Aknegen , Aknetrend, Roacutan gibi ilaçlar ile akne tedavisinde yaşanan sorunlar

akne

Sivilce

Akne yani sivilce, ergenlik döneminde görüldüğü gibi ileri yaşlarda yetişkinlik döneminde de  hem estetik açıdan hem de sağlık açısından önemli boyutlarda sorun teşkil edebilmekte. Akneler genelde yüz, dekolte ve sırt bölgesinde sıkça görülmekte.  Lokal tedavilerin yeterli gelmediği durumlarda , doktor önerisi ile sistemik antibiyotik ve sistemik A vitamini türevleri ile tedaviler de kullanılmakta. A vitamini türevi olan bu ilaçlara grup olarak “Oral Retinoidler” denilmekte.

Zoretanin, Aknegen, Aknetrend, Roacutan,  gibi farklı isimlerde olan bu ilaçları kullanırken bazı yan etkiler söz konusu olabiliyor. Genel yan etkilere girmeden, bu ilaçlarla yapılan tedavilerin cilt ve saç üzerinde beklenen yan etkileri üzerine bir kaç şey paylaşmak istiyorum .

Bu ilaçlarla yapılan tedavi, yağ salgısının azalmasına ve zaman ile yağ bezlerinin boyutlarının küçülmesine yol açarak başarı sağlar. Ancak yağ salgısının azalması ve yağ bezlerinin küçülmesi ciltte, yüz ve vücutta, mukoz bölgelerde yani dudak, burun içi gibi alanlarda , saç derisinde aşırı kurumaya yol açabilir. Saç dökülmesi görülebilir.

Bu olumsuzluktan kurtulmak için yapılması gereken bazı şeyler var :

1-Bol su içiniz.

2-Aşırı sıcak ya da aşırı soğuktan kaçınınız

3-Dudaklarınızı , cildinizi ve saçlı derinizi uygun dermokozmetik ürünler ile      nemlendiriniz.

4-Almış olduğunuz tedaviye uygun cilt temizleme ürünleri  kullanınız.

5-Güneş koruma ürünleri kullanınız.

Oral retinoid tedavisine uygun cilt temizleme ürünleri :

Avene Clean Ac Creame Lavante Cleansing Yüz Temizleme Kremi

Faydaları: Özellikle akne tedavisi ile tahriş olmuş ciltler için nazik bir temizleyicidir. Özellikle tahriş ve cilt kuruluğuna sebep olan oral isotretinoin tedavilerinde kullanılması tavsiye edilen Avene Clean Ac Creame Levante Cleansing yüz temizleme kremi, bileşimindeki Avene Termal Suyu sayesinde tahriş olmuş cildi yatıştırır. Besleyici kompleks etkisi ile cilt yüzeyindeki nem kaybını minimize eder. Cildin koruyucu bariyerinin yeniden yapılanmasında etken rol oynar.

La Roche-Posay Effaclar Akneli ciltler için temizleyici köpük

Faydaları:. La Roche-Posay’in etkili ve cilt dokusuna duyarlı formüle sahip, yoğun kurutucu etkiler altında kalarak hassaslaşan yağlı ve akneye eğilimli ciltlere özel geliştirdiği temizleyici köpük üründür.

Yoğun kurutucu etkiler altında hassaslaşmış yağlı ciltleri derinlemesine temizlerken aynı zamanda tahriş olmuş veya kurumuş cildin yatıştırılmasını sağlar. Cilde ferahlık ve rahatlık kazandırarak yanma hissini azaltır. Cilt bariyerini koruyarak cildin tahriş olmasını ve kuruluğu engeller. Akneye eğilimli ciltlerde tolerans testi yapılmıştır. Kokusuzdur.

Dudaklar için kullanılabilecek ürünler :

La Roche-Posay Ceralip Lip Repair Cream ( La Roche-Posay dudak kuruluğuna karşı onarıcı krem)

Faydaları:   La Roche-Posay’in dudak kuruluğuna karşı geliştirdiği onarıcı bakım ürünüdür.

Yüksek nemlendirme ve canlandırma kapasitesi ile kurumuş ve çatlamış dudaklarınızın onarılmasına yardımcı olur. Dudakların dokusunu koruyarak besler ve onarılmasına destek olur. İlk kullanım itibari ile dudaklarda rahatlık ve yatıştırma sağlar. Dudakları derinlemesine nemlendirerek yumuşak bir dokuya kavuşturur. İhtiyaç duydukça kullanıma uygundur.

Parfüm ve koruyucu madde içermez. Tahrişi önleyerek dış etkenlerden dolayı olası kuruluğu ve çatlamaları engeller. Kullanımı ile; dudakların görünümü pürüzsüzleşir ve kurumuş-çatlamış bölgelerin onarılmasıyla pürüzsüzleşen doku, aynı zamanda yumuşaklık kazanır.

BABE dudak koruyucu spf20

Faydaları: Babe dudak koruyucu Spf 20, dudakları korumanın yanında yumuşatıcı ve ihtiyacı olan neme kavuşturucu etkiye sahiptir. Bu sayede dudakların dış etkenler altında çatlaması ve ya kuruması da engellenmiş olur. Ayrıca çok kuru ve yıpranmış dudakları eski hassasiyet ve canlılığına kavuşturur, epidermisi yeniler. Dudaklarda aşırı kuruluğun oluşturduğu tahriş hassasiyetini azaltarak sakinleştirir. Hızlı şekilde dudaklara etki eden babe dudak koruyucu Spf 20 uzun süreli koruma sağlamanın yanında besleyici özelliğe de sahiptir. Sahip olduğu Spf20 faktör ile güneşin zararlı etkilerine karşı da dudakları korur. Kontakt dermatitde, tahrişlerde, akne tedavilerinde ve labialis uçuklarını önleme tedavilerinde tamamlayıcı olarak kullanılabilir.

Share

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki alanı doldurunuz *

Follow Me